Kategorie: Napsali jinde

Výročí slavné fotografie

Výročí slavné fotografieFotografii popálené Vietnamky je 40 let. Žena dnes pomáhá obětem válek - iDnes.cz

Přesně před čtyřiceti lety vznikla jedna z nejslavnějších válečných fotografií. Reportér agentury AP Nick Ut na ní zachytil zoufalé vietnamské vesničany prchající před bombami s napalmem. Byla mezi nimi i devítiletá Kim Phucová. Podívejte se i na další snímky, které toho dne válečný fotograf pořídil.

Jeden z nejslavnějších snímků z vietnamské války. Vyděšené děti včetně devítileté Kim Phucové, která ze sebe strhla oblečení, utíkají z vesnice, do které dopadly bomby s napalmem. "Brečel jsem, když jsem ji viděl běžet," popsal později své pocity během dramatických chvil Nick Ut. (8. června 1972) | foto: Nick Ut, AP

Je 8. června 1972 a jihovietnamské letouny právě shodily na vesnici Trang Bang bomby s napalmem v domnění, že útočí na Vietkong. Omyl. Zasahují vesničany, mezi nimi i Kim Phucovou, která kvůli popáleninám ze sebe strhává oblečení a běží pryč. V té chvíli mačká fotograf Nick Ut spoušť a vstupuje do dějin fotografie.

Právě pořídil snímek, který otřásl světem. Jeho fotografie vylíčila hrůzy, pro něž by se jen těžko hledala slova. I když v redakci zprvu kvůli němu zavládla nejistota, protože dívenka neměla oblečení. A to bylo proti etickým pravidlům agentury AP.

Zasáhl ale jiný matador válečné fotografie - Horst Faas. Okamžitě věděl, že to je snímek, který má moc měnit pravidla. Za fotografii se bil a vyhrál. O několik dní později šokovala celý svět. Prezident Nixon prý dokonce v první chvíli nevěřil, že je pravý. Nick Ut za ni nakonec získal Pulitzerovu cenu a snímek se stal jedním z nejslavnějších z vietnamské války.

Strhující je i příběh dívky z fotografie. Útok i válku ve Vietnamu totiž přežila, vyléčila se, emigrovala do Kanady a dnes pomáhá dětem, které trpí v nových válkách. Server iDNES.cz osud Kim Phucové i ikonického snímku popsal předloni v rámci svého seriálu o slavných fotografiích (podrobný příběh Kim Phucové i slavné fotografie si můžete přečíst zde).

U příležitosti čtyřicátého výročí od vzniku fotografie přináší další snímky Nicka Uta, které pořídil ve stejný den. Je na nich třeba zoufalá matka s těžce popáleným batoletem, skupina prchajících vesničanů, jihovietnamský letoun s napalmem nebo skupina reportérů před vesnicí. A také samotná Kim Phucová, které pomáhají vojáci a reportéři, již na místě zrovna byli.

Zdroj článku i fotografie: iDnes.cz.


Vydáno: 8.6.2012 10:50 | 
Přečteno: 2852x | 
Autor: Aleš
 | Hodnocení:

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.Copyright © 2012 Lightshot.cz.cz - Všechna práva vyhrazena  •  Hosted by POSKYTOVATEL.cz  •  SunLight CMS  •  administrace